Rakovina: Nemoc stará jako lidstvo samo

Home $ Nezařazené $ Rakovina: Nemoc stará jako lidstvo samo

Martin Svoboda

20. 2. 2025

Rakovina: Nemoc stará jako lidstvo samo

Ačkoliv se někdy tvrdí, že rakovina je civilizační chorobou, ve skutečnosti je tato nemoc stará jako samotné lidstvo. Důkazem je nedávný objev žebra neandertálce, který žil před více než 120 000 lety. Tato kost, nalezená v mělké jeskyni v Chorvatsku, nese jasné známky kostního nádoru. O významném nálezu informovali vědci v odborném časopise PLOS One.

Tento objev představuje nejstarší známý důkaz rakoviny v lidském těle, který posouvá naše poznatky daleko před dosud nejstarší nalezené stopy této choroby – ty pocházely ze starověkého Egypta a byly datovány do období před 1 000 až 4 000 lety.

Archeologický nález s téměř 900 kosterními pozůstatky

Fosilizované žebro bylo objeveno na významném archeologickém nalezišti, kde se našlo téměř 900 lidských kostí, uložených společně s kamennými nástroji. Přestože se podařilo identifikovat rakovinou postižené žebro, ostatní kosti daného jedince chybí. Z tohoto důvodu není možné přesně určit, jakým způsobem nemoc ovlivnila jeho život a jakým způsobem skončil jeho osud.

Rakovina: Nejen moderní nemoc

„Tento objev ukazuje, že ani život v relativně neznečištěném prostředí neznamená ochranu před rakovinou – dokonce ani pro neandertálce, kteří žili před 120 tisíci lety,“ uvedl David Frayer, vedoucí týmu výzkumníků z Kansaské univerzity, v rozhovoru pro BBC.

Podobný názor sdílí i Kat Arneyová, mluvčí britského Ústavu pro výzkum rakoviny:
„Mnoho lidí si myslí, že rakovina je pouze moderní nemoc. Ale díky kosterním pozůstatkům, zkamenělinám a mumiím víme, že tato choroba existuje již tisíce let. Přestože jsou takové nálezy vzácné, pomáhají nám lépe porozumět složité historii rakoviny u člověka i našich dávných předků.“

Tento objev tak přináší nový pohled na původ rakoviny a ukazuje, že nemoc není výhradním důsledkem moderního životního stylu, ale doprovází lidstvo již od jeho počátků.

Carci Reagent je jednorázová diagnostická sada určená pro in vitro testování, která detekuje přítomnost tyrosinu (monohydroxyfenolových metabolitů) ve vzorku ranní moči. Tento zdravotnický prostředek umožňuje provést orientační sebetest, který může sloužit jako včasné varování před závažnými onemocněními. Výsledky testu jsou pouze informativní a vyžadují konzultaci s lékařem.

Categories

Recent Posts

Prevence rakoviny prsu: Na co máte nárok?

Prevence rakoviny prsu: Na co máte nárok?

Rakovina prsu patří k nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u žen a může se objevit v jakémkoli věku. Ve většině případů ji lze odhalit pomocí moderních zobrazovacích metod, především ultrazvuku (sonografie) a mamografie. Přestože tyto...

10 zajímavostí o rakovině, které jste nevěděli!

10 zajímavostí o rakovině, které jste nevěděli!

Chcete vědět deset Zajímavostí o rakovině?  Jdeme na to!   Za prvé: Více než dvacet tisíc lidí zemře denně kvůli rakovině.  Za druhé: Rakovina způsobuje více úmrtí než AIDS, tuberkulóza a malárie Za třetí: Existuje více než sto druhů rakoviny, které mohou...

Tags

Social Share