První pacientka v Česku dostala experimentální lék na rakovinu. Učí imunitu bojovat s nádorem
Brněnští onkologové podali první pacientce v Česku experimentální lék na rakovinu s označením SOT201. Vyvinula ho tuzemská biotechnologická firma Sotio a spadá mezi takzvaná imunoterapeutika. Učí tedy imunitu bojovat s nádorem.
Carci Reagent – je jednorázová diagnostická sada určená pro in vitro testování, která detekuje přítomnost tyrosinu (monohydroxyfenolových metabolitů) ve vzorku ranní moči. Tento zdravotnický prostředek umožňuje provést orientační sebetest, který může sloužit jako včasné varování před závažnými onemocněními.
Studie fáze jedna
Testovaná pacientka bojuje se vzácným metastatickým nádorem prsu. A vzhledem k tomu, že veškeré léčebné možnosti byly vyčerpány, byla ji nabídnuta studie fáze jedna, kde se testuje úplně nový lék, který přichází z preklinického výzkumu do klinického hodnocení.
Tento přípravek je takzvané imunoterapeutikum. Měl by tedy imunitu znovu naučit rozpoznávat a ničit nádor, neboť to že nám v organismu bují nějaké nádorové onemocnění, je selhání našeho vlastního imunitního systému. A tyto léky, pokud jsou dány do organismu, naučí imunitní systém znovu proti tomuto onemocnění bojovat.
Lék vyvinula česká firma Sotio. Podle jejího generálního ředitele Radka Špíška studie samotná začala na prvních zahraničních pacientech asi před rokem.
Studie fáze jedna se zúčastní 20 až 25 pacientů a to především z Francie, ze Španělska, ze Spojených států a nyní byl do této studie zařazen i první pacient na Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Ústav se tak řadí mezi světovou elitu.
U studie fáze jedna je vždycky hlavním cílem zjistit, jestli testovaná látka nemá u lidí nežádoucí účinky, které by limitovaly její používání. Takže se začíná s co nejnižší dávkou. A když nemá nežádoucí účinky, tak se vždycky zvýší.
Ve studii fáze dvě výzkumníci na přibližně stovce pacientů ověří přímo účinek léku, například jestli nádor zmenší. Česká pacientka má rakovinu prsu, ale lék by mohl fungovat i na jiné nádory, jako nádory plic, nádory prostaty, nádory vaječníků.
A ve fázi tři jde už o studie na stovkách pacientů. Půlka pacientů dostává ten nový přípravek, půlka placebo. A potom se vyhodnotí, jestli je nový přípravek skutečně statisticky významně lepší než léčba, která existuje v současnosti.
Úspěch ale není zaručený. A i když lék ve všech fázích uspěje, k pacientům se v běžné praxi dostane bohužel nejdříve za několik let.
Samozřejmě nejdůležitější prevencí je včasné odhalení rakoviny, proto je velmi důležité chodit na preventivní lékařské prohlídky a pravidelně využívat domácí testovací sady Carci Reagent, která určí hladinu Tyrosinu v moči, což může indikovat rakovinové bujení v těle.