Výživa hraje klíčovou roli v prevenci mnoha nemocí, včetně rakoviny. Existuje řada potravin, které obsahují cenné látky s antioxidačními, protizánětlivými a detoxikačními účinky. Tyto potraviny mohou pomoci chránit naše buňky, posilovat imunitní systém a snižovat riziko vzniku nádorových onemocnění. V následujícím textu se podíváme na deset konkrétních potravin, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku.
Každý z nás si ale musí uvědomit, že zdravě jíst je sice základ, ale není to všemocné. Je potřeba pravidelně chodit na prevenci či využívat skvělý domácí test na rakovinu Carci Reagent, který dokáže příznaky rakoviny detekovat z ranní. moci. Více informací ZDE.
- Bobulovité
Jahody, borůvky, ostružiny, brusinky a maliny jsou bohaté na kyselinu ellagovou a polyfenoly, které mohou zpomalovat růst nádorů a snižovat riziko rakoviny plic, žaludku nebo ústní dutiny. Borůvky navíc vynikají vysokým obsahem antioxidantů. Nejlépe je konzumujte čerstvé nebo si je na zimu zmrazte
B. Kořenová a brukvovitá zelenina
Brokolice, květák, kapusta, červená řepa, mrkev, chřest, bílá ředkev a kedlubna jsou také skvělými pomocníky. Květák podporuje detoxikaci jater, zatímco ředkvičky, brokolice a tuřín obsahují sulforafany, silné antioxidanty, které ničí rakovinné buňky. Tyto látky jsou však citlivé na teplo, proto je ideální konzumovat tuto zeleninu syrovou
C. Rajčata
Rajčata jsou bohatá na lykopen, silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům. Lykopen je spojován s nižším rizikem rakoviny prsu, prostaty, slinivky, tlustého střeva a konečníku. Tepelná úprava, jako vaření pyré nebo protlaku, uvolňuje větší množství lykopenu.
D. Česnek
Česnek má antibakteriální vlastnosti a pomáhá opravovat poškozenou DNA a zpomalovat dělení rakovinných buněk. Je zvlášť prospěšný pro trávicí trakt. Obsahuje flavonoidy, které chrání organismus před volnými radikály. Nejlepší je konzumovat ho v syrovém stavu.
E. Omega-3 kyseliny
Lněná a dýňová semínka, ořechy a kvalitní oleje, jako olivový, řepkový a lněný, jsou zdroji omega-3 kyselin. Tyto kyseliny mají protizánětlivé účinky, potlačují růst nádorových buněk a snižují počet buněčných mutací.
F. Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje katechin, který chrání buňky před volnými radikály, jež mohou poškodit DNA. Katechin v zeleném čaji má údajně až 20krát vyšší antioxidační účinky než vitamin C. Preferujte kvalitní sypané čaje.
G. Kurkuma
Kurkuma, často podceňovaná, může být silným bojovníkem proti rakovině. Obsahuje kurkumin, který brání růstu nádorových buněk a tvorbě cév, jež je vyživují. Má také protizánětlivé a antioxidační účinky. Skvěle se hodí například do pokrmů z kuřete.
H. Mořské produkty
Ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které prospívají zdraví. Mořské řasy jsou zase plné vitamínů A, B, C a E, minerálů jako vápník, draslík a železo, a dalších látek posilujících imunitní systém.
I. Prospěšné bakterie
Bílý jogurt s živými kulturami je skvělým spojencem v boji proti rakovině. Má antibakteriální účinky, zvyšuje počet prospěšných bakterií ve střevě a posiluje imunitní systém. Probiotika aktivují imunitní buňky, které ničí rakovinné buňky.
J. Hořká čokoláda
Tmavá čokoláda s nejméně 70 % kakaa dodává tělu antioxidanty, polyfenoly a proantokyanidy, které omezují růst nádorových buněk a krevních cév je vyživujících. Vyhněte se mléčné čokoládě a sáhněte po kvalitní hořké variantě.
Potraviny, které mohou pomoci v prevenci rakoviny, jsou běžně dostupné. Důležité je konzumovat je vždy čerstvé a nezkažené. Vyhýbejte se nákupu nahnilých produktů, které mohou obsahovat látky podporující vznik nádorových onemocnění.