Rakovina prsu je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u žen a její výskyt stále stoupá. Většina případů s odhalením karcinomu v raném stádiu má díky současným léčebným postupům vysokou šanci na úplné vyléčení, proto je u rakoviny prsu včasná diagnostika naprosto stěžejní.
Pro včasnou diagnostiku můžete využít i domácí test Carci Reagent, což je jednorázová diagnostická sada určená pro in vitro testování, která detekuje přítomnost tyrosinu (monohydroxyfenolových metabolitů) ve vzorku ranní moči. Tento zdravotnický prostředek umožňuje provést orientační sebetest, který může sloužit jako včasné varování před závažnými onemocněními. Výsledky testu jsou pouze informativní a vyžadují konzultaci s lékařem.
Nyní se ale podíváme na 7 zajímavostí, které nejsou tak docela známé, ale zároveň jsou velmi zajímavé.
ZAJÍMAVOSTI
1. Rakovině prsu se dříve přezdívalo nemoc jeptišek
Proč? Kvůli vysokému počtu řádových sester s tímto onemocněním. U jeptišek, stejně jako všech žen, které nemají děti, je totiž ve srovnání s matkami zvýšené riziko úmrtí na rakovinu prsu, vaječníku a dělohy. Riziko těchto typů rakoviny se zvyšuje s počtem menstruačních cyklů, které žena za život prodělá.
2. Rakovina prsu se vyskytuje u psů i koček
Rakovinou prsu netrpí jen lidé, mohou ji mít i některá zvířata. U psů se sice vyskytuje častěji než u koček, ale u koček bývá agresivnější.
3. Rakovina prsu se kdysi léčila vosími výkaly
Hmyzí výkaly byly často součástí starodávných léků na rakovinu prsu. Egyptský papyrus doporučoval, aby se na nádory prsu nanášela směs kravského mozku a vosích výkalů po dobu čtyř dní. Hmyzí výkaly byly až do středověku považovány za jednu z nejpokrokovějších metod léčby rakoviny prsu. Možnosti léčby naštěstí od té doby značně pokročily.
4. První mastektomie byla provedena před více než 1500 lety
První záznam o mastektomii jako léčbě rakoviny prsu pochází z roku 548 našeho letopočtu, kdy byl tento zákrok proveden byzantské císařovně Theodoře. Značný pokrok v našem porozumění a léčbě rakoviny prsu v posledních desetiletích vedl k výraznému poklesu provedených „radikálních“ mastektomií, kdy se odstraňuje celý prs, pod ním ležící sval i lymfatické uzliny. To byl standardní chirurgický postup při léčbě rakoviny prsu až do 60. let 20. století.
5. Rakovinu prsu mohou mít i muži
Mnoho lidí si neuvědomuje, že i muži mají prsní tkáň a mohou tak mít rakovinu prsu. Celoživotní riziko rakoviny prsu je u mužů přibližně 1:1000. Rakovina prsu je však u mužů méně častá, protože určité buňky prsní tkáně jsou u nich méně vyvinuté než u žen a protože mají obvykle nižší hladiny ženských hormonů, které ovlivňují růst buněk prsu.
6. Rakovina napadá častěji levé prso
V levém prsu vzniká rakovina o 5–10 % častěji než v pravém prsu. Levá strana těla je také o přibližně 5 % náchylnější ke vzniku melanomu, tedy typu rakoviny kůže. Nikdo přesně neví, proč tomu tak je.
7. V současnosti rakovinu prsu většina žen přežije
V posledních letech byl zaznamenán výrazný pokrok v oblasti výzkumu rakoviny prsu. Došlo k dramatickým změnám v mnoha oblastech – od hodnocení rizika, přes prevenci, až po chirurgickou léčbu, radioterapii a další možnosti léčby. Počet úmrtí na rakovinu prsu v rozvinutých zemích v posledních letech neustále klesá a v zemích, jako je USA, Švédsko nebo Japonsko, je v současnosti míra přežití více než 80 %.